Английский язык, помогите с заданием, пожалуйста.

Кирилл Чернышев Ученик (117), закрыт 3 года назад
Подобрать предложения из раздела A, корреспондируемые с предложениями из раздела B. Некоторые предложения в отрицательных и вопросительных формах.
В пояснениях по каждой паре указать использованное время и залог.
A.
1. The researchers had discovered several new types of materials.
2. What department do you study at the University?
3. My office is being decorated at the moment.
4. I have already written the programme.
5. They won't test this device.
6. Experiments have been made by the students successfully.
7. The alloys were experimented upon in the laboratory.
8. The part is measured with great accuracy.
9. The construction of this television centre will have been completed by the end of the next year.
10. Einstein presented his theory of relativity in 1905.
B.
a. What is being done about inflation?
b. They had finished testing before the boss came in.
c. How are these machines made?
d. A cure for cancer hasn't been found yet.
e. The plan was changed by the engineer.
f. Einstein got his first job when he was 21.
g. Our workshop will have been equipped with new machine tools by the time when the reconstruction of the plant is over.
h. He will make a report next week.
i. Have you ever been to London?
j. The Earth turns round the Sun.
Лучший ответ
Людмила Мыслитель (5557) 3 года назад
1)b
2)j
3)a
4)i
5)h
6)d
7)e
8)c
9)g
10)f
Глеб МоховиковЗнаток (400) 2 года назад
Бред написали.
Людмила Мыслитель (5557) Почему бред?
ЛюдмилаМыслитель (5557) 2 года назад
А Вы поняли задание? Нужно было подобрать предложения из раздела А, которые грамматически соответствовали предложениям из раздела В, то есть у них должно совпадать время и залог, это не ответы на вопросы. Предложения стоят в отрицательной, вопросительной или утвердительной формах .
Остальные ответы
konbanwa Искусственный Интеллект (178705) 3 года назад
Select offers from section A that correspond to offers from section B. Some sentences in negative and interrogative forms.
In the explanations for each pair, specify the time used and the Deposit.
Георгий Зима Мудрец (12612) 3 года назад
Я только про Эйнштейна связь уловил, а даже не про тесты
Фестнейм Ластнейм Ученик (154) 3 года назад
Вбей вторую часть в гугл транслейт и соотнеси на русском
Кирилл ЧернышевУченик (117) 3 года назад
Да ладно, блин, вот умник, так умник... Если бы все было так просто - я бы стал это сюда кидать и деньги платить за продвижение вопроса?