Английский помогите пожалуйста

Анастасия Филиппова Ученик (118), на голосовании 3 года назад
Если вы не знаете, какие из глаголов в скобках - неправильные, подготовьте таблицу неправильных глаголов для выполнения задания.
Поставьте в пропуск was или were. Поставьте глагол в скобках в нужную форму (окончание ed или 3 форма):
1.Our project…. (finish) next week.
2.Many films…. (not/produce) next year.
3.This film …. (direct) by James Cameron?
4.Toyota cars…. (not/make) in Japan anymore.
5.This music for the play …. (compose) by unknown composer.
Задание 2
Перед вами предложения в активном залоге. Измените их в страдательный (пассивный) залог:
1.The waiter will bring us a bill.
1.They will advertise the product on TV.
Голосование за лучший ответ
Хороший.Плохой.Злой Профи (783) 3 года назад
1) а почему слова was и we’re нужно ставить в предложении которое заканчивается next week и next year
Анастасия ФилипповаУченик (118) 3 года назад
к сожалению не скажу, англ не знаю, вот прошу помощи
Владислав Сухарев Гуру (3439) 3 года назад
3) Was this film directed be James Cameron?
5) This music for the play was composed by unknown composer.
The bill will be brought to us by waiter.
The product will be advertised on TV by them.
Nadya F Искусственный Интеллект (150183) 3 года назад
1.Our project will be …. finished next week.
2.Many films…will . not be produced next year.
3 Was /Is .this film …. directed by James Cameron?
4.Toyota cars…are . not made in Japan anymore.
5.This music for the play …. was composed by unknown composer.
Задание 2
Перед вами предложения в активном залоге. Измените их в страдательный (пассивный) залог:
1.The waiter will bring us a bill.- A bill will be brought to us by the waiter.
1.They will advertise the product on TV.- The product will be advertised on TV by them.