Помогите с заданием по-английскому, пожалуйста

Чупик Ученик (144), закрыт 3 года назад
Задайте общий и два специальных вопроса к следующим предложениям: 1)I went to the disco last Sunday. 2)Her parents will buy a flat next year. 3)George usually takes me very interestings book.
Лучший ответ
Hsjdjjcjfd Heuxyh Мастер (1235) 3 года назад
1) Did I go to the disco last Sunday
Where did I go last Sunday ?
When did I go to the disco ?
2) will her parents bye a flat next year ?
Who will bye a flat next year
When her parents will bye a flat ?
3) В третьем видимо какая-то ошибка, предложение не имеет смысла
ЧупикУченик (144) 3 года назад
3)George usually takes me very interesting books, вот прпвильное
Hsjdjjcjfd HeuxyhМастер (1235) 3 года назад
Does George usually take me very interesting books? - общий вопрос
What does George usually take me ? -спец. вопр.
Who usually takes me very interesting books? - спец. вопр.