Необходима помощь с упражнениями по английскому языку

Михаил Колупаев Профи (606), закрыт 3 года назад
Лучший ответ
Hsjdjjcjfd Heuxyh Мастер (1235) 3 года назад
ex 9
AN ASS - it's a name-calling applied only against men. When we call a person an ass we mean that they acting foolish or dully or we just disapprove they behavior. Can be used also to describe a stubborn person.
A BEAR - it's a comparison applied only against men. When we call a person a bear we mean that a person are huge and strong or if they have a lot of body hair we can say they look like a bear.
A CHICKEN - it's a name-calling applied only against women. When we call a person a chicken mean they are silly and witless.
A COCK - it's a name-calling applied only against men. When we call a person a cock we mean that they acting angrily without serious reason or showing off for someone also can be used if person wear sny clothes usually weared by women.
A DOG - This comparison can be used in different ways. like a name-calling when person suddenly lunged at someone or when we want to decrease significance of someone's life we can say ''stray dog'' or ''rootless dog''. If we want to emphasize someone's faithful we can say ''he has dog loyalty''
A DONKEY - it's a name-calling applied only against men and have the same meaning as an ass
AN ELEPHANT - When we call a person an elephant we mean that they are plump or clumsy. Can be used also to describe a person who stomping very noisy.
A FOX - This comparison can be used to describe a tricky person or one who walks quietly.
A GIRAFFE - This comparison can be used to describe a very tall person or a person with a long neck.

Прости, но меня на большее не хватило)
Михаил КолупаевПрофи (606) 3 года назад
Спасибо огромное, тем более-это было самое сложное для меня.
Hsjdjjcjfd Heuxyh Мастер (1235) Михаил Колупаев, не за что дружище !) Если не сложно, оцени ответ, мне будет приятно)
Остальные ответы
Nadya F Искусственный Интеллект (150845) 3 года назад
Сам -то видишь ?
Hsjdjjcjfd HeuxyhМастер (1235) 3 года назад
Если нажать на изображение, то оно отроется в хорошем разрешении.