Зачем пишут she/her they/them в описании аккаунта
Сижу в инстаграме и часто вижу в описании профиля she/her, they/them. Как это расшифровывается и зачем люди пишут это?
Объясните пожалуйста понятным языком без терминов.
Обычные английские местоимения, которые, надо полагать, вы вырвали из контексте и придумали, что у них есть какой-то особый смысл...
she - она
her - ей/её/ней
they - они
them - их/им/них
Люди пытаются своими шизоидными наклонностями изменять мир.
She / Her / Hers” is a set of gender-specific pronouns typically used to refer to women or girls. Some nonbinary folks, as well as genderfluid or genderqueer folks, may also use the “She / Her / Hers” pronouns.
The sharing or display of pronouns in the workplace, or on social media profiles, has also became increasingly common. Pronouns are not indicative of a person’s sexual orientation, so naturally, not everyone who shares or displays their pronouns identify as LGBTQ+. The reason straight, cisgender people share or display their pronouns is simple: they want to show others that they will respect everyone’s pronouns; in other words, displaying their pronouns is a way to let others know (especially LGBTQ+ folks) that they will create a safe space for any LGBTQ+ folks around them.
Это так политкорректно пол указывают.
это означает, какие местоимения корректно было бы использовать к определенному человеку (т. е. автору профиля). к примеру, девушка может попросить использовать к себе местоимения он/его, но при этом все так же считать себя девушкой.) так же некоторые люди могут просить использовать по отношении к себе местоимения «они».) это лишь дело удобства