Помогите решить домашнюю работу

мика алиева Ученик (97), закрыт 1 год назад
1 Correct the  mistakes. 1. There is seldom some important news in The Daily Star. 2. We’ve got two cars and both is red. 3. Mike and Julie are my classmates, but none of them lives near me. 4. Each car parked here will be towed away. 5. He doesn’t feel himself well. 6. I didn’t notice the man behind myself and knocked him down. 7. –I don’t read magazines. –So do I . 8. Jack passed his exam. So do I. 9. Neither Brit or Lily can cook. 10. –My brother has never been to London. –Neither has I.
II. Complete the sentences using reflexive or personal pronouns   if necessary.
How do you feel …?
Be careful! Don’t hurt …!
She excused … and left the room.
I saw a big threatening dog behind … .
We can’t afford … this car.
She looked at … in the mirror and broke into tears.
Do you like the meal? I cooked it … .
Lenny … is quite memorable young man.
Лучший ответ
Анатолий Зинин Высший разум (331873) 1 год назад
II. Complete the sentences using reflexive or personal pronouns if necessary.
How do you feel?
Be careful! Don’t hurt yourself!
She excused herself and left the room.
I saw a big threatening dog behind myself.
We can’t afford this car.
She looked at herself in the mirror and broke into tears.
Do you like the meal? I cooked it myself.
Lenny himself is quite memorable young man.
Остальные ответы
Кирюша Геймер Ученик (237) 3 года назад
1 исправьте ошибки. 1. в "Дейли Стар" редко появляются важные новости. 2. У нас две машины и обе красные. 3. Майк и Джули-мои одноклассники, но никто из них не живет рядом со мной. 4. каждый припаркованный здесь автомобиль будет отбуксирован. 5. он плохо себя чувствует. 6. я не заметил человека позади себя и сбил его с ног. 7. - я не читаю журналов. 8. Джек сдал экзамен. 9. ни Брит, ни лили не умеют готовить. 10. - мой брат никогда не был в Лондоне. - Так же как и I.
II. завершите предложения, используя возвратные или личные местоимения, если это необходимо.
Как ты себя чувствуешь ?..
Будьте осторожны! Не делай больно !..
Она извинилась ...и вышла из комнаты.
Я увидел большую угрожающую собаку позади ...
Мы не можем позволить себе ...эту машину.
Она посмотрела ...в зеркало и разрыдалась.
Вам нравится еда? Я его приготовила ...
Ленни ...весьма запоминающийся молодой человек.