Помогите, напишите по русскому как читать по английскому
I’d like to describe picture №2. The picture shows us a girl. The photo was (probably) taken outside. In this picture the action is taking place in the park. Looking at this girl I get the impression that she is reading a book. The girl looks like she is about 15 years old. She is wearing a fair blouse and a dark skirt.
I guess she is quiet and kind, because she has a beautiful smile.
I like the picture because the atmosphere is peaceful. It makes me think of summer.
айд лайк ту дисˈкрайб ˈпикчэ намбэ ту. зэ ˈпикчэ шоуз ас э гёл. зэ ˈфоутоу уоз (ˈпробэбли) ˈтейкэн ˌaутˈсайд. ин зис ˈпикчэ зи ˈэкшэн из ˈтейкин плейс ин зэ пак. ˈлукин эт зис гёл ай гет зи имˈпрешэн зэт ши из ˈридин э бук. зэ гёл лукс лайк ши из эˈбaут фифтиин йиэз оулд. ши из ˈуээрин э феэ блaуз энд э дак скёт.
ай гес ши из ˈкуайэт энд кайнд, биˈкоз ши хэз э ˈбьютэфул смайл.
ай лайк зэ ˈпикчэ биˈкоз зи ˈэтмэсфиэр из ˈписфул. ит мейкс ми синк ов ˈсамэ.
Айд лайк ту дискрайб пикчер №2. Зэ пикчер шоуз ас э гёрл. Зэ фоутоу ваз (прабабли) тейкэн ˌаутсайд. Ин зыс пикчер ди aкшн из тейкин плейс ин зэ парк. Лукин эт зыс гёрл Ай гет зэ импрэшн зат ши из ридин э бук. Зэ гёрл лукс лайк ш
В гугл-переводчике выбери англо-русский режим. Потом слова из текста вставляй в окошко Гугл переводчика и нажимая там на значок рупора - говорилки - слушай и записывай произношение. Так намного проще и быстрее.
Ещё хорош для этого англо-русский словарь Матвеева, в котором есть русская транскрипция.