Помогите пожалуйста ответить на вопросы на английском

Максим Трумен Ученик (88), закрыт 2 года назад
1) What role does TV play in the life of people?
2) What are the advantages and disadvantages of TV?
3) Can you prove that the life of the American family is dominated by TV?
4) What about your family? What kind of programmes do you watch? Explain your choice.
5) Do you think that immense cultural possibilities of television are used to the utmost? Give yourgrounds.
6) Suggest improvements on our TV programmes. What else would you like to see on TV? Which programmes do you want to be taken off the screen? Why?
Лучший ответ
Пацан Обычный Профи (502) 2 года назад
1) Телевидение играет важную роль в жизни каждого человека. Это основной источник информации и развлечений. После работы люди могут отдохнуть на диване и посмотреть свои любимые телепередачи или найти национальные и мировые новости.
2)Недостатки : 1)Телевидение забирает много времени. Иногда, увлекшись передачей, можно забыть о действительно важных делах. 2) Легко вызывает зависимость 3) Так как, подростки, и вообще люди много сидят за ним => появляются болезни, такие как: - ожирение - недостаток витамина Д в костях - социальные проблемы - апатия 4)Вызывает в человеке усталость и нежелание к какой-либо деятельности на свежем воздухе.
(Далее просто переведу вопросы, на них надо лично отвечать, и я никак ну узнаю твоё мнение)
3) Можете ли вы доказать, что в жизни американской семьи доминирует телевидение?
4) Как насчет вашей семьи? Какие программы вы смотрите? Объясните свой выбор.
5) Считаете ли вы, что огромные культурные возможности телевидения используются в максимальной степени? Дайте свои основания.
6) Предложите улучшения в наших телевизионных программах. Что еще вы хотели бы увидеть по телевизору? Какие программы вы хотите убрать с экрана? Почему?
Максим ТруменУченик (88) 2 года назад
Так хотелось бы получить ответы на английском
Пацан Обычный Профи (502) Максим Трумен, ну переведи в переводчике
Остальные ответы
Илья Коперник Ученик (132) 2 года назад
1)Television plays an important role in everyone's life. This is the main source of information and entertainment. After work, people can relax on the couch and watch their favorite TV shows or find national and world news.
2) Disadvantages: television takes a lot of time. Sometimes, being carried away by the transfer, you can forget about really important things. Easily causes addiction. The advantages of the TV in my opinion are not
3)No, because I think YouTube and the Internet dominate in American families, this can be seen from the views, and the infusion of the budget into these platforms
4)No one in my family watches TV, as there are many video platforms that are much more interesting and useful than TV
5)No, I don't think so, since television does not show interesting programs, mostly citizens older than 45 watch television for news
6)I think we need to add more uncensored entertainment programs that are available on YouTube and other video services, and then the TV will be able to compete with these giants