Подчеркните Participle I (причастие I) и Participle II (причастие II). Напишите функцию каждого из них, т.е. укажите, является ли оно определением, обстоятельством или частью глагола-сказуемого. Переведите предложения на русский язык: 1. I was working in the library when he entered there. 2. Bees carry pollen from one flower to another performing the process of pollination. 3 There are some farms breeding bacon type of hogs in our region. 4. Wheat straw, containing large amounts of indigestible fiber is used by farmers for bedding.
(причастие I) и Participle II (причастие II). Напишите функцию каждого из
них, т.е. укажите, является ли оно определением, обстоятельством или
частью глагола-сказуемого. Переведите предложения на русский язык:
1. I was working in the library when he entered there.
2. Bees carry pollen from one flower to another performing the process of
pollination.
3 There are some farms breeding bacon type of hogs in our region.
4. Wheat straw, containing large amounts of indigestible fiber is used by
farmers for bedding.