Чем stage отличается от scene?

Только авторизированные пользователи могут оставлять свои ответы
Дата
Популярность

stage - сцена в театре
scene - произведение/момент из произведения
Stage in English could mean an actual stage you perform on , or an actual level like a game . For example: you need to beat Stage 1 to get to Stage 2
Scene means a play or an act for Theater like Shakespeare or Romeo and Juliet. And it could be a particularly time frame in a movie.

Stage – подмостки, театральная сцена.
Scene – законченный фрагмент фильма, спектакля. Вид, фон, место действия, зрелище....