Help with English please

Choose the correct answer:

If I __________ taller, i would have joined a basketball club.

A) would be B)used to be C)had been D) were
Why variant D) is correct?
I'm sure that variant C) is more correct because it's 3 condition, isn't it?

Дополнен

Is it because frames of time?

Это смешанный тип условных предложений.
Если бы я был выше вообще, а не в тот момент в прошлом, когда меня не взяли на баскетбол. Поэтому здесь if-clause II типа.
Смешанные условные II и III типа - распространённое явление.
Может быть и наоборот: If I had called him yesterday we would/could meet today.

Conditionals

Нельзя в принципе сказать more correct. Так не бывает. Либо правильно, либо неправильно.

Yes, it is

a