What developments did eventually push British political elite towards the ECSC?

Маргарита Счастная Ученик (54), закрыт 11 месяцев назад
Дополнен 1 год назад
Name all four reasons explaining the idea
Лучший ответ
Леди ♕ Лео ♕ Ясноокая ♕ Высший разум (2050530) 1 год назад
The ECSC financed and built more than 150 000 council houses between 1952 and 1979 throughout the whole Community. The High Authority also made great efforts to conclude a European Convention on Social Security for migrant workers, as well as working towards the introduction of the five-day week.

That may be (partly) the political and economic significance of the ECSC.
Остальные ответы
В Искусственный Интеллект (106140) 1 год назад
нарушаете закон о чистоте руСкого языка ;)))

не боитесь ?
ASPID Искусственный Интеллект (252557) 1 год назад
Хорошо, выёживаться на российском проекте.
Пиши по русски или в бан.
Юрий Семыкин Искусственный Интеллект (188243) 1 год назад
В конечном итоге, оценив все "за" и "против", элита, таки, приняла решение вступить.