Why was Britain dubbed an awkward partner in the EEC? Name all four reasons explaining the idea

Маргарита Счастная Ученик (54), закрыт 10 месяцев назад
Дополнен 11 месяцев назад
Почему Британию назвали неудобным партнером в ЕЭС? Назовите все четыре причины, объясняющие эту идею
Лучший ответ
Леди ♕ Лео ♕ Ясноокая ♕ Высший разум (2048534) 11 месяцев назад
Britain’s difficult relationship with its European partners has led often to it being described as ‘an awkward partner’.))
This term was popularised by Stephen George’s 1990 book on UK-EU relations. But people often misquote George by calling Britain ‘the’ awkward partner.
Britain is not the only awkward member of the EU! Britain might be more awkward than most, but other member states have also been awkward. Anyway, Britain’s relationship with the EU has often led to positive outcomes for both.
Маргарита СчастнаяУченик (54) 11 месяцев назад
What were the motives of the Leave Camp in the 2016 referendum?
Леди ♕ Лео ♕ Ясноокая ♕Высший разум (2048534) 11 месяцев назад
ask this as a 'question', not 'comment' please
Маргарита СчастнаяУченик (54) 11 месяцев назад
I can't ask this as a question, because I've already reached the limit of questions.
Остальные ответы
георгий борисов Просветленный (23894) 11 месяцев назад
у и для кого писанина? выпендриваться лишь бы. вот я на языке апачей чего напишу. или на китайском. или на санскрите. и что? ни кто ж ведь не поймет какие же вы недалекие
Юрий Семыкин Искусственный Интеллект (186968) 11 месяцев назад
Перевод на русский оказался наделён непланируемым смыслом.
Идея такого называния мелкобритов, вероятно заключалась в том, чтобы, вытурить их из ЕС нахрен.