Просклонять прилагательные в сравнительной и превосходной степени

hot, short, clever, interesting, silly, great, white, long, merry, bad, black, tall, thin, thick, fat, warm, cold, comfortable, small, tall, weak, strong, heavy, good, light, deep, green, brave, clean, dirty, wide, famous

Только авторизированные пользователи могут оставлять свои ответы
Дата
Популярность

Сравнительная степень:

hot - hotter, short - shorter, clever - cleverer, interesting - more interesting, silly - sillier, great - greater, white - whiter, long - longer, merry - merrier, bad - worse, black - blacker, tall - taller, thin - thinner, thick - thicker, fat - fatter, warm - warmer, cold - colder, comfortable - more comfortable, small - smaller, weak - weaker, strong - stronger, heavy - heavier, good - better, light - lighter, deep - deeper, green - greener, brave - braver, clean - cleaner, dirty - dirtier, wide - wider, famous - more famous.

Превосходная степень:

hot - hottest, short - shortest, clever - cleverest, interesting - most interesting, silly - silliest, great - greatest, white - whitest, long - longest, merry - merriest, bad - worst, black - blackest, tall - tallest, thin - thinnest, thick - thickest, fat - fattest, warm - warmest, cold - coldest, comfortable - most comfortable, small - smallest, weak - weakest, strong - strongest, heavy - heaviest, good - best, light - lightest, deep - deepest, green - greenest, brave - bravest, clean - cleanest, dirty - dirtiest, wide - widest, famous - most famous.

Зачем