Просклонять прилагательные в сравнительной и превосходной степени
hot, short, clever, interesting, silly, great, white, long, merry, bad, black, tall, thin, thick, fat, warm, cold, comfortable, small, tall, weak, strong, heavy, good, light, deep, green, brave, clean, dirty, wide, famous
Сравнительная степень:
hot - hotter, short - shorter, clever - cleverer, interesting - more interesting, silly - sillier, great - greater, white - whiter, long - longer, merry - merrier, bad - worse, black - blacker, tall - taller, thin - thinner, thick - thicker, fat - fatter, warm - warmer, cold - colder, comfortable - more comfortable, small - smaller, weak - weaker, strong - stronger, heavy - heavier, good - better, light - lighter, deep - deeper, green - greener, brave - braver, clean - cleaner, dirty - dirtier, wide - wider, famous - more famous.
Превосходная степень:
hot - hottest, short - shortest, clever - cleverest, interesting - most interesting, silly - silliest, great - greatest, white - whitest, long - longest, merry - merriest, bad - worst, black - blackest, tall - tallest, thin - thinnest, thick - thickest, fat - fattest, warm - warmest, cold - coldest, comfortable - most comfortable, small - smallest, weak - weakest, strong - strongest, heavy - heaviest, good - best, light - lightest, deep - deepest, green - greenest, brave - bravest, clean - cleanest, dirty - dirtiest, wide - widest, famous - most famous.
Зачем