Помогите с двумя вариантами пожалуйста!

Variant 1
1. Вставьте в предложения слова was/were/when/while:
I ________ working with the documents________ it started raining.
What________ the kittens doing________ the girl found them?
We ________ testing this product________ they________ dealing with the complaints.
It ________ snowing all night.
________ Mary working on the project yesterday after her work?

2. Используя все слова в скобках по порядку, напишите предложения в утвердительной и отрицательной (при наличии частицы not) формах в Past Continuous:
She/to fall/asleep/when/she/to watch/a video
While/I/to create/a Power Point presentation/my computer/suddenly/to go off
It/rain/when/he/to get up
They/to see/an accident/when/they/to wait for/the bus
Kate/to make/a phone call/at/ 9 o'clock/morning

3. Дайте краткие и полные ответы на вопросы в Past Continuous.
1.Were the children singing Christmas songs when their father came home?
2.Was Ann frying fish when her husband came?
3.Were Jack and Candy buying a pram at 11 a.m.?

4. Переведите предложения на английский язык.
1.Я смотрел телевизор, когда она позвонила.
2.Когда зазвонил телефон, она писала письмо.
3.Что ты делал, когда началось землетрясение?
4.Я слушал плеер, поэтому не услышал, как сработала
пожарная сигнализация.
Вариант 2

Mark's friend ________ watching TV at eight o'clock last night.
Where________ the student studying ________ his friends ________ doing nothing?
Two young women________ relaxing in the garden ________ their kids ________ playing in the pool.
The children ________ singing a Christmas song________ their aunt called them.
________ Jack and Jason skiing ________ the alarm went off?

You/to study/not/when/I/to call
I/listen to/the radio/so/I/to hear/not/the alarm
While/we/sleep/in the tent/last night/someone/to steal/our axe
While/they/to eat/dinner/he/to get back/home
At/midday/we/still/to drive

Were you preparing for English last evening?
Was George playing the guitar while his mother was cooking a cake?
Was Dabby watching her youngest brother at 5 p.m.?

Ты меня не слушал, когда я сказал тебе выключить духовку.
Когда Джон спал прошлой ночью, кто-то украл его автомобиль.
Сэмми ждал нас, когда мы сошли с самолета.
Когда я писал электронное письмо, компьютер неожиданно выключился.

сори я не знаю...

дую хав нер пипи кака мес ю эс дог биг дик шиит Мэн гирл