Составьте 4 предложения на английском языке с глаголами: look up, look after, look forward to, look for

Родион Ияев Мастер (1067), закрыт 1 год назад
Лучший ответ
Анатолий Зинин Высший разум (375345) 1 год назад
You should look up new words in your dictionary. — Тебе следует поискать новые слова в словаре.
He had to look after his dahlias, but he didn’t. - Ему нужно было ухаживать за своими георгинами, но он этого не сделал.
I am looking forward to Saturday to wear my new dress to the party. — Я с нетерпением ожидаю субботы, чтобы надеть новое платье на вечеринку.
I am currently looking for a new job. - Сейчас я ищу новую работу.
Остальные ответы
Яне знаю Мыслитель (6831) 1 год назад
Sorry, I cant go for a walk because I look after my sister.
Мне дальше лень
Илья Шкляр Знаток (350) 1 год назад
1) I can’t look up the right sentence in the text.
2) I must look after my little sister.
3) I look forward to my birthday.
4) We have been looking for the key for 2 days.
Довольно-таки примитивно, но надеюсь сойдёт :)
Сергей . Знаток (311) 1 год назад
1. I often look up new words in the dictionary to improve my vocabulary.
2. It is important to look after your health by eating right and exercising regularly.
3. I am looking forward to meeting you in person next week.
4. She has been looking for a new job for the last three months.
Миша Жеребцов Профи (688) 1 год назад
  1. He had also seen the newspaper reporters look up and pay attention.
    1. There's no fear of Rakitin's forgetting to look after himself.
      1. All grow old and have death to look forward to
        1. You going to go to Varr to look for him?