Помогите пожалуйста контрольная работа по английскому 7 класс

II. Write the correct form of the verb in brackets.

If you get a pet, you won't be (not be) lonely.

1. If you... (not sleep), you will get tired.

2. Whenever it (rain), I wear my boots.

3. If it's sunny, we (go) to the zoo. ...

4. If he...(cook) dinner, I will wash the dishes.

5. If I have a party, I... (invite) all my friends.

If you do not sleep, you will get tired.
Whenever it rains, I wear my boots.
If it's sunny, we will go to the zoo.
If he cooks dinner, I will wash the dishes.
If I have a party, I will invite all my friends.

Вот правильные ответы для каждого предложения:

1. If you don't sleep (not sleep), you will get tired.

2. Whenever it rains (rain), I wear my boots.

3. If it's sunny, we will go (go) to the zoo.

4. If he cooks (cook) dinner, I will wash the dishes.

5. If I have a party, I will invite (invite) all my friends.

Объяснения:

1. После "if" используется Present Simple, а в главном предложении - Future Simple.

2. "Whenever" означает "каждый раз, когда", поэтому используется Present Simple в обеих частях предложения.

3. После "if" используется Present Simple, а в главном предложении - Future Simple.

4. После "if" используется Present Simple, а в главном предложении - Future Simple.

5. После "if" используется Present Simple, а в главном предложении - Future Simple.