Помогите пожалуйста с английским языком

Аурика Пилипчук Ученик (53), на голосовании 1 неделю назад
3. Определите группу местоимения в следующих словосочетаниях
It is difficult; what law is; which controls their activities; towards each other; for all drivers; on the same side; they show red; there was no punishment for these offences; its industry; reflect these values; all branches; conduct themselves

IV. Найдите в тексте слова, образованные от предложенных ниже. Укажите способ образования.
General, precise, use, necessity, to drive, to punish, offence, major, sense, fair, to employ, danger, satisfaction, according

VI. Переведите предложения
1. Трудно определить, что такое закон.
2. Закон должен приниматься большинством сообщества.
3. Закон помогает сообществу развиваться как справедливое и свободное общество.
4. Личные права и свободы защищаются законом.
5. Ценности сообщества должны отражаться в его законах.

VII. Постройте четыре типа вопросов
Law creates a code of conduct, which a community wishes to follow.
Голосование за лучший ответ
Joseph Гений (62918) 1 месяц назад
VII. Постройте четыре типа вопросов
Law creates a code of conduct, which a community wishes to follow.
Does law create a code of conduct, which a community wishes to follow?
What creates a code of conduct, which a community wishes to follow?
Law creates a code of conduct, which a community wishes to follow, doesn't it?
Does law create a code of conduct, which a community wishes to follow or ignore?