ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА С ЗАДАНИЕМ

Валерий Ученик (3), на голосовании 1 день назад
Выберите подходящее слово из приведенных в скобках. Переведите предложения.
  1. (Dry, moist) rales were caused by diffuse bronchitis.
  2. The shadow at the base of the left lung was particularly marked due to the (enlargement, decrease) of the lymphatic glands.
  3. (Mild, severe) forms of lobular pneumonia are difficult to differentiate from pulmonary tuberculosis and pleurisy.
  4. Luminal and bromide were prescribed to the patient (to improve, to impair) his sleep.
Голосование за лучший ответ
Дмитрий Чижук Мыслитель (7089) 1 месяц назад
1. (Moist) rales were caused by diffuse bronchitis.
- Влажные хрипы были вызваны диффузным бронхитом.

2. The shadow at the base of the left lung was particularly marked due to the (enlargement) of the lymphatic glands.
- Тень у основания левого легкого была особенно выражена из-за увеличения лимфатических узлов.

3. (Mild) forms of lobular pneumonia are difficult to differentiate from pulmonary tuberculosis and pleurisy.
- Легкие формы лобулярной пневмонии сложно отличить от туберкулеза легких и плеврита.

4. Luminal and bromide were prescribed to the patient (to improve) his sleep.
- Пациенту назначили люминал и бромид для улучшения сна.

Надеюсь, что мой перевод помог вам с заданием! Если у вас возникнут еще вопросы или понадобится помощь, не стесняйтесь обращаться!