Составьте 5 предложений в страдательном залоге с любыми из этих слов на английском языке!

Ярослав Шарапов Ученик (81), открыт 1 неделю назад
Вот слова: atmosphere, transporting, business, arithemetic, caravan, academy, progress, course, philosophi
2 ответа
Максим Кравченко Ученик (165) 1 неделю назад
This bookstore was built two years ago — Этот книжный магазин был построен два года назад.
The car is being washed — Машину моют.
This parcel has been brought by the courier — Эту посылку принёс курьер.
The office is cleaned every day — Офис убирают каждый день.
The big cake was baked by Sam — Большой пирог был испечён Сэмом.
No NameЗнаток (270) 1 неделю назад
что это?
No Name Знаток (270) 1 неделю назад
I like this atmosphere, I am waiting for my transport, I would like to have my own business, my favorite subject is mathematics, there was a caravan in our city, he is studying at the academy, you are doing great, she is in her last year, it was philosophy
Ну вот что придумала*_