Пожалуйста, нужно решение для зачёта

Никитoon Чуваков Ученик (109), открыт 2 недели назад
2 ответа
Richard Мастер (1212) 2 недели назад
NO2 + O2 + H2O = HNO3

This is a redox reaction (oxidation-reduction reaction) involving nitrogen dioxide (NO2), oxygen (O2), and water (H2O) to produce nitric acid (HNO3).
The balanced equation is: 2NO2​+O2​+2H2​O→4HNO3​

Cu + AgNO3 = Cu(NO3)2 + Ag

This is a single displacement reaction (also known as a single replacement reaction) where copper (Cu) displaces silver (Ag) from silver nitrate (AgNO3).
The balanced equation is: Cu+2AgNO3​→Cu(NO3​)2​+2Ag

C8H18 = C4H10 + C4H10

This is a decomposition reaction where octane (C8H18) breaks down into two isomers of butane (C4H10).
The balanced equation is: C8​H18​→2C4​H10​

KClO3 = K2CrO4 + O2 + Cl2

This is a decomposition reaction where potassium chlorate (KClO3) decomposes into potassium chromate (K2CrO4), oxygen (O2), and chlorine gas (Cl2).
The balanced equation is: 2KClO3​→2K2​CrO4​+3O2​+Cl2​

KOH + HCl = KCl + H2O

This is a double displacement reaction (also known as a double replacement reaction) where potassium hydroxide (KOH) reacts with hydrochloric acid (HCl) to form potassium chloride (KCl) and water (H2O).
The balanced equation is: KOH+HCl→KCl+H2​O
(сори что так долго)
Никитoon ЧуваковУченик (109) 2 недели назад
за что извинятся то? ты мне жизнь спас брат
Richard Мастер (1212) Никитoon Чуваков, могу перевести если что, удачи тебе