АНГЛИЙСКИЙ 7 КЛАСС

Nicass Ученик (78), открыт 1 неделю назад
помогите пожалуйста грамотно задать вопросы про праздник по английскому ( чтобы были Do; Did )
2 ответа
Улик Додиков Оракул (90554) 1 неделю назад
1. **Do** you celebrate Christmas with your family?
2. **Did** you decorate your house for the New Year?
3. **Do** people in your country exchange gifts on any special holidays?
4. **Did** you go anywhere interesting during the last holiday season?
5. **Do** you prefer spending your holidays at home or travelling?
6. **Did** you make any resolutions for the New Year?
7. **Do** you have a favorite holiday tradition?
8. **Did** you eat any special meals during the last holiday you celebrated?
9. **Do** you like to watch fireworks on New Year's Eve?
10. **Did** you take any photos at the last holiday event you attended?
NicassУченик (78) 1 неделю назад
спасибо большое ??
Улик Додиков Оракул (90554) Nicass, ?
Ярослав Хакимов Гуру (3256) 1 неделю назад
КАКОЙ АНГЛИЙСКИЙ В 12 НОЧИ?
МРВ ГоловановУченик (143) 1 неделю назад
тебе заняться нечем? всем на это наплевать, не пиши если ты тупень
Ярослав Хакимов Гуру (3256) МРВ Голованов, рот закрой
NicassУченик (78) 1 неделю назад
мне еще алгебру,русский, литру и инфу делать )
Ярослав Хакимов Гуру (3256) Nicass, у тебя на эту всю парашу весь день был