Поставьте вопросы к подчеркнутым словам и словосочетаниям:

Виолла Кемберли Ученик (123), открыт 3 недели назад
I. Поставьте вопросы к подчеркнутым словам и словосочетаниям:
1. We were visited by gur friends last Saturday night.
2. New English words are leamed by me every.week
3. The British Isles are washed by the Atlantic Ocean.
4. A new research method is being discussed
now. (+ разделительный вопрос)
2 ответа
Анатолий Зинин Высший разум (343025) 3 недели назад
1. Who was visited by our friends last Saturday night? Whom were we visited by last Saturday night?

2. What is learned by me? What words are learned by me? When are new english words learned by me?

3. What islands are washed by the Atlantic Ocean? What is washed by the Atlantic Ocean? What are the British Isles washed by? What ocean are the British Isles washed by?

4. What method is being discussed now? What is being discussed now? A new research method is being discussed now, isn't it?