Английский язык помогите пожалуйста

Анастасия Фортуна Ученик (64), открыт 3 недели назад
II.     Раскройте скобки, употребив глаголы в действительном или страдательном залоге. Переведите предложения.
1.     This book (not / publish) next year.
2.     This castle (built) a few centuries ago.
3.     They don’t know that she (not / meet) them at the airport.
4.     The teacher (explain) new grammar rules at the last lesson.
5.     (the children / take) to school on a school bus?
6.     (the train / leave) at 5 p.m. daily?

III.   Преобразуйте следующие предложения из действительного залога в страдательный.
1.     We make butter from milk.
2.     They invited her to their housewarming party.
3.     They will open a new restaurant in High Street next week.
2 ответа
_Fire_of_Death_ Гуру (3513) 3 недели назад
  1. II
    This book will not be published next year. (Эту книгу не опубликуют в следующем году.)
  2. This castle was built a few centuries ago. (Этот замок был построен несколько веков назад.)
  3. They don’t know that she will not meet them at the airport. (Они не знают, что она не встретит их в аэропорту.)
  4. The teacher explained new grammar rules at the last lesson. (Учитель объяснил новые грамматические правила на последнем уроке.)
  5. Are the children taken to school on a school bus? (Детей возят в школу на школьном автобусе?)
  6. Does the train leave at 5 p.m. daily? (Поезд отправляется в 5 часов вечера каждый день?)
    III
    1. Butter is made from milk. (Масло делают из молока.)
  1. She was invited to their housewarming party. (Ее пригласили на их новоселье.)
  2. A new restaurant will be opened in High Street next week. (Новый ресторан будет открыт на Главной улице на следующей неделе.)