Помогите пожалуйста с английским языком !!!!!

Милана Самсонова Ученик (0), закрыт 2 месяца назад
Составьте по 2 вопроса каждого типа: общий, специальный, альтернативный и разделительный(вопросы составлять по тексту )
Лучший ответ
Анатолий Зинин Высший разум (358575) 2 месяца назад
General Questions:
-Did Ivan Vladimirovich Tsvetaev initiate the creation of the museum in the 19th century?
-Have the exhibitions at the Pushkin Museum attracted many spectators over the years?
Special Questions:
-What was the amount of money Yuri Stepanovich Nechaev invested in the museum project?
-When was the Mona Lisa brought to Moscow from the Louvre?
Alternative Questions:
-Did the museum's design include electric lighting or natural light?
-Were the paintings from the Dresden Gallery exhibited in 1945 or 1955?
Tag Questions:
The Pushkin Museum hosts about 30 exhibitions every year, doesn't it?
The Mona Lisa has never left Paris since 1974, has it?
Остальные ответы
Иван Петров Новичок (0) 3 месяца назад
Капец это скучно. Почему школа так убивает интерес к английскому? Я после школы захотел очень сильно и самостоятельно его выучил.