Guilded не работает, опять заблокировали?

не смог зайти в guilded, аналог дискорда, пишет : 403 ERROR
The request could not be satisfied.
The Amazon CloudFront distribution is configured to block access from your country. We can't connect to the server for this app or website at this time. There might be too much traffic or a configuration error. Try again later, or contact the app or website owner.
If you provide content to customers through CloudFront, you can find steps to troubleshoot and help prevent this error by reviewing the CloudFront documentation.
Generated by cloudfront (CloudFront)
Request ID: s98OugQx_UiFziHxVt34pITdqy95CZJ1-gXxPniTPVNCi7ptfQZyEA==

Думаю перегрузка серверов, после блока все туда побежали. Roblox явно не ожидали такого наплыва, вот и заблокировали что бы восстановить всё.

The Amazon CloudFront distribution is configured to block access from your country.
это значит, что клаудфронт настроен на блокировку трафика из вашей страны, конкретнее на трафик из россии. они сами ушли, сами доступ запретили.

они сами заблокировались,долбись через vpn или proxy

ну серваки перегружены либо заблокировали изза санкция старых

Скорее всего, не у тебя одного такая фигня