Помогите с заданием по английскому!

Дарья Фураева Ученик (95), на голосовании 21 час назад
Используя примеры предложений ниже, составьте рассказ по теме «My Hobby/ Free Time».

Примеры предложений со словами (выражениями) по теме «My Hobby/ Free Time»
1. Reading books is an excellent way to fill leisure time.
2. Playing computer games is the most popular pastime with young people.
3. Everyone can choose an occupation according to his tastes.
4. When I was a boy, I used to collect toy soldiers.
5. My grandparents take pleasure in gardening.
6. Any hobby can never be a waste of time.
7. He spends all day (all his free time) carving wood or stone.
8. Some years ago she got interested in football.
9. I find making models very entertaining.
10. This activity improves my mood.
11. If you have a hobby, you are never bored.
12. My parents made me give up hang-gliding hang gliding ([hæŋ ˈglaɪdɪŋ] – дельтапланеризм)
as they thought it was too dangerous.
Голосование за лучший ответ
Qefa Erabds Гуру (3052) 1 месяц назад
ну че тут непонятного