У кого доброя душа, помогите пожалуйста с английским

алеша какашкин Ученик (20), на голосовании 5 дней назад
Нужно написать письмо на английском языке про Обенто

текст про Обенто всë что написанно на доске это план написания письма
Голосование за лучший ответ
Динозавр третий Мыслитель (8999) 1 месяц назад
Как хорошо, что я школу закончил
Кирилл Власов Профи (785) 1 месяц назад
В этом примере письма сначала отвечают на вопрос, потом задают свой. Как вам сказали подстроить это под бенто? Знакомый спросил, что это такое, и мы рассказываем?
алеша какашкинУченик (20) 1 месяц назад
вроде там знакомый спрашивает слышал ли ты про Обенто и ты должен ответить что слышал и почему и где
алеша какашкинУченик (20) 1 месяц назад
это письмо от знакомого
Кирилл Власов Профи (785) Dear Christine, Thank you for your email! Hope you're doing well. In your email you've asked me if I know anything about obento. Happy to inform you that I do — I've just recently read about it online. It's a traditional Japanese food, basically lunch in a box. It usually consists of rice, meat or fish, and some fruit. They are normally also arranged to look pretty, for example shaped like an animal. Very often mothers make obento for their children before sending them to school. Interestingly enough, schools actually have regulations for obento — it must be easy to eat with chopsticks or fingers, portions must be small and look pleasing to eye. As of today, obento has become very popular and can be found in many shops, not just in Japan, but even overseas.
Кирилл ВласовПрофи (785) 1 месяц назад
В двух сообщениях из-за лимита на символы