Решите задачи по английскому СРОЧНО !

lorD 453 Ученик (111), открыт 2 дня назад
Дополнен 2 дня назад
Выберите правильный артикль (a, an, the или ничего) и заполните пропуски в предложениях.

1. ____education systems in Russia and the USA have many differences.

2. In Russia,____ first stage is preschool education.

3. Students take____ series of exams in their final year.

4. ______emphasis on standardized testing is a key difference.

5. Children typically start ____elementary school at the age of five.

6. Higher education institutions are often ____state-funded.

7. Understanding____ education systems helps us appreciate their impact.

Упражнение 2. Заполните пропуски предлогами (in, at, for, of, to, on).

1. Education begins ___preschool.

2. Children enroll__ kindergartens.

3. Students move____secondary school after primary.

4. The focus is primarily__ the content of subjects.

5. Students transition___ middle school after elementary.

6. Exams determine eligibility___ higher education.

7. Both systems have strengths and weaknesses __their own
6 ответов
Андрей Шевченко Искусственный Интеллект (148246) 2 дня назад
Решил дальше что?
lorD 453Ученик (111) 2 дня назад
Напиши ответы,?
Андрей Шевченко Искусственный Интеллект (148246) lorD 453, про ответ вы ничего не писали это уже из другой песни
λ Искусственный Интеллект (245360) 2 дня назад
вам не нужен английский.

но могу решить.
только текстом давай.
имя фамилия Оракул (74663) 1 день назад
Срочно не могу. У меня встреча с англичанами, должен им перевести на русский.
I am Happy Просветленный (28920) 1 день назад
Упражнение 1
1 -
2 the
3 a
4 an
5 -
6 -
7 -

Упражнение 2
1 at
2 in
3 to
4 on
5 to
6 for
7 of
Сергей Рубенцев Знаток (412) 1 день назад
Упражнение 1:
The
the
a
The
(ничего)
state-funded
the
Упражнение 2:
an
in
to
on
to
for
of