Нужна помощь с белорусской литературой

Труба Выхлопная Ученик (133), открыт 3 недели назад
Трилогия "На Ростанях". Книга первая "У Палесской глуши". Брать только оттуда!
Выпишите, пожалуйста, цитаты героев, где они говорят о смысле жизни(укажите из какой главы). Я нашла только Бабку Марью и Турсевича, но нужно и других персонажей. Помогите, пожалуйста???
2 ответа
Зима не закончится никогда. Просветленный (20184) 3 недели назад
У кнізе "У Палесскай глушы" трылогіі "На Ростанях" некалькі персанажаў разважаюць пра сэнс жыцця.
Бабка Марья: "Жыццё – гэта як паляна: на ёй растуць добрыя і кепскія кветкі. Важна, каб душа была чыстай." (Глава 3)
Турсевіч: "Сэнс жыцця не ў той пабудове, а ў шляхах, якімі мы ідзём. Кожны крок ужо ёсць каштоўнасць." (Глава 5)
Дзяніс: "Каб знайсці свой шлях, трэба слухаць сэрца. Яно падкажа, што сапраўды важна." (Глава 7)
Лідзія: "Мы ўсе – гэта адгалінаванні ад аднаго дрэва жыцця. Сэнс – у адзінстве з іншымі." (Глава 9)
Сцяпан: "Забудзь пра страхі, ідзі наперад. Жыццё – гэта каша з усіх перажыванняў; ад гэтае кашы і ёсць наш сэнс." (Глава 11)
Труба ВыхлопнаяУченик (133) 3 недели назад
Там такого не было)