Придумайте предложения пж

Василий Скрябин Ученик (5), открыт 1 неделю назад
письменно придумать 4 предложения (по одному на каждое прошедшее время) со словами Jane/cook. Свои составленные предложения сделать отрицательными и вопросительными. Итого должно получиться 4*3=12 предложений.
2 ответа
฀฀-฀฀ ฀฀-฀฀ Знаток (348) 1 неделю назад
Утвердительное: Jane cooked a delicious meal.
Отрицательное: Jane did not cook a delicious meal.
Вопросительное: Did Jane cook a delicious meal?
Past Continuous (Прошедшее длительное)

Утвердительное: Jane was cooking dinner when the phone rang.
Отрицательное: Jane wasn’t cooking dinner when the phone rang.
Вопросительное: Was Jane cooking dinner when the phone rang?
Past Perfect (Прошедшее совершенное)

Утвердительное: Jane had cooked before the guests arrived.
Отрицательное: Jane hadn’t cooked before the guests arrived.
Вопросительное: Had Jane cooked before the guests arrived?
Past Perfect Continuous (Прошедшее совершенное длительное)

Утвердительное: Jane had been cooking for hours before she finally finished.
Отрицательное: Jane hadn’t been cooking for hours before she finally finished.
Вопросительное: Had Jane been cooking for hours before she finally finished?
никнейм Гуру (4078) 1 неделю назад
Jane was born in 1889 , and she liked cooking all her life. But there was someone who was born in 1889 too. But his name isn't Jane, and he wasn't famous for his cooking.