Помогите решить пожалуйста :)

Галина Бабынина Ученик (86), открыт 1 день назад
1. Tʜᴇ ᴘᴏʀᴛʀᴀɪᴛ ɪs __________ ᴛʜᴇ sʜᴇʟғ.
2. Tʜᴇ ʙᴏᴏᴋs ᴀʀᴇ __________ ᴛʜᴇ ʙᴏᴏᴋᴄᴀsᴇ.
3. Tʜᴇ ᴛᴀʙʟᴇ ɪs __________ ᴛʜᴇ ᴡɪɴᴅᴏᴡ.
4. Tʜᴇ ᴄʜᴀɪʀ ɪs __________ ᴛʜᴇ ᴛᴀʙʟᴇ.
5. Tʜᴇ ʟᴀᴍᴘ ᴀɴᴅ ᴛʜᴇ ʙᴏᴏᴋs ᴀʀᴇ __________ ᴛʜᴇ ᴛᴀʙʟᴇ.
6. Tʜᴇ sʜᴇʟᴠᴇs ᴀʀᴇ __________ ᴛʜᴇ ᴡᴀʟʟ.
7. Tʜᴇ ᴅʀᴀᴡᴇʀ ɪs __________ ᴛʜᴇ ᴡᴀʀᴅʀᴏʙᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜᴇ ʙᴇᴅ.
8. Tʜᴇ ᴘᴇɴᴄɪʟs ᴀʀᴇ __________ ᴛʜᴇ ᴠᴀsᴇ.
9. Tʜᴇ ᴡɪɴᴅᴏᴡ ɪs __________ ᴛʜᴇ ᴛᴀʙʟᴇ.
10. Tʜᴇ ʟᴀᴍᴘ ɪs __________ ᴛʜᴇ ᴡᴀʟʟ __________ ᴛʜᴇ ʙᴇᴅ.
11. Tʜᴇʀᴇ ᴄʟᴏᴄᴋ ɪs __________ᴛʜᴇ ᴛʜᴇ sʜᴇʟᴠᴇs __________ ᴛʜᴇ ᴡᴀʟʟ.
12. Tʜᴇ ᴄᴀɢᴇ ɪs __________ ᴛʜᴇ ᴛᴀʙʟᴇ.
4 ответа
Nadya F Искусственный Интеллект (156510) 1 день назад
1 under
2 in
3 in front of
4 at
5 on
6 on
7 between
8 in
9 behind
10 on,above
11 between
12 next to/at
Анатолий Зинин Высший разум (367570) 1 день назад
1-under
2-in
3-near (in front of)
4-at
5-on
6-on
7-between
8-in
9-over
10-on; obove
11-between; on
12-on