Помогите с английским 6 класс

Саня Фельд Ученик (89), открыт 5 часов назад
Раскрой скобки используя present, past, future simple. 1) we always (travel) about russia during our holidays. 2) bob (understand) my question yesterday. 3) jane (visit) her grandmother tomorrow. 4) sally (listen) to music every day. 5) next sunday i (leave) for moscow. 6) she (live) in london 3 years ago.
2 ответа
Алекс Страйк Мастер (1124) 5 часов назад
Вот предложения с раскрытыми скобками, использующими соответствующие времена (Present Simple, Past Simple, Future Simple):

We always travel about Russia during our holidays. (Present Simple)
Bob understood my question yesterday. (Past Simple)
Jane will visit her grandmother tomorrow. (Future Simple)
Sally listens to music every day. (Present Simple)
Next Sunday I will leave for Moscow. (Future Simple)
She lived in London 3 years ago. (Past Simple)
Если вам нужна дополнительная помощь, не стесняйтесь спрашивать!