Нужен знаток английского :) Вопрос про грамматику.

Meow Знаток (340), открыт 2 недели назад
Есть текст: "I have a lot of friends, but the best friend of mine is Irina. She has blue eyes, a round face, fair hair and a broad smile. She is short and slim. I have known her for a long time, since our first school years. But we became true friends four years ago. We have much in common: we like English and psychology, sport and dancing. We are looking at this world in the same way and first estimate a person's mind, their kindness. We don't understand meanness and treachery. For many years we have been sitting at the same desk: Irina and me. But it's only recollections now. On a May morning the last bell rang for us for the last time and in the farewell waltz the last school ball was dancing".

Нужно определить время глагола have been sitting и аргументировать свой ответ.
5 ответов
Рома Николаев Мудрец (11285) 2 недели назад
время презент перфект континьюс
MeowЗнаток (340) 2 недели назад
Спасибо
John Smith Гуру (4955) 2 недели назад
Present Perfect

englex.ru/ways-to-express-the-present-in-english
Андрей Знаток (340) 2 недели назад
present perfect continuous
MeowЗнаток (340) 2 недели назад
Спасибо
Алексей Киселёв Высший разум (191631) 2 недели назад
present perfect continuous - продолжительное действие до настоящего момента - Уже много лет сидим за одной партой.
MeowЗнаток (340) 2 недели назад
Спасибо!