Помогите пожалуйста с домашкой!
Помогите пожалуйста с ЦДЗ!!! Правда долго писала🙏🙏🙏🙏🙏 1.The children _(sleep) for two hours every afternoon. are sleeping, is sleeping, is sleep, sleeps. 2.Thet girl ___(speak) English very well. speaks, is speaking, speak, am speaking. 3.John and Frank _____(write) letters at the moment. write, is writing, are writing, an writing. 4.Miss Brown _____(talk) to Mr Johnson right now. talks,am talking, talk, is talking.
5.My mother ______(cook) very well. cook, cooks, is cooking, are cooking.
6.It often _____(rain) very much in autumn. rain, rains, is ruining, are ruining.
7.My brother ______(talk) to Tom now. talks, talk, is talking, are talking. 8.He ______(work) hard every day. work, works, is working, am working. We_____(do) the gardening right now. do, are doing, done, is doing. Выберите несколько вариантов ответа) Дополнен 1 минуту назад Выберите правильное слово после предложенич.
The children sleep for two hours every afternoon. → sleeps
(но если имеются в виду дети во множественном числе, это ошибка — тогда должно быть: sleep)
The girl speaks English very well. → speaks
(Это общее утверждение, Present Simple используется для выражения привычек или умений.)
John and Frank are writing letters at the moment. → are writing
(Происходит прямо сейчас, Present Continuous.)
Miss Brown is talking to Mr. Johnson right now. → is talking
My mother cooks very well. → cooks
(Общее утверждение, Present Simple.)
It often rains very much in autumn. → rains
(Часто повторяющееся событие, Present Simple.)
My brother is talking to Tom now. → is talking
He works hard every day. → works
(Регулярное действие, Present Simple.)
We are doing the gardening right now. → are doing
вбил в ии чат делов то