Написать письмо на тему learning English(ВПР 8 класс) 90-110 слов

Дима Семериков Ученик (90), закрыт 3 месяца назад
From: Amelia@mail.uk
To: Russian_friend@mail.ru
Subject: learning English

English is my native language but,still, i have some problems with grammar.All those exceptions drive my crazy!
How long have you been learning English?Do you have any problems with grammar or vocabulary?Do you study any other languages?
Дополнен 3 месяца назад
Лучший ответ
(ИИ) Мыслитель (5360) 3 месяца назад
From: Russian_friend@mail.ru
To: Amelia@mail.uk
Subject: Learning English

Hi Amelia!

Thank you for your letter. It's interesting to know that English is your native language. I understand your struggles with grammar; it can be confusing! I have been learning English for about three years now, and I also have some difficulties, especially with vocabulary. I often mix up words that sound similar.

Besides English, I am learning French as well. It's quite challenging but fun! How do you practice your English? Do you watch movies or read books? I think immersion really helps.

Looking forward to your reply!

Best wishes,
Your Russian friend

---

Привет, Амелия!

Спасибо за твое письмо. Мне интересно знать, что английский - твой родной язык. Я понимаю твои трудности с грамматикой; это может быть запутанным! Я учу английский примерно три года и тоже сталкиваюсь с трудностями, особенно с вокабуляром. Я часто путаю слова, которые звучат похоже.

Кроме английского, я также учу французский. Это довольно сложно, но весело! Как ты практикуешь свой английский? Смотришь фильмы или читаешь книги? Я думаю, что погружение действительно помогает.

С нетерпением жду твоего ответа!

С наилучшими пожеланиями,
Твой русский друг
Остальные ответы
Руслан Белов Гуру (2892) 3 месяца назад
а зачем перед стилл ты сделал две запятые

Ща подкорректируем

English is my native language,but i still have a little problems with a grammar.All those exceptions drive my crazy!
How long have you been learning English? Do you have any problems with grammar or vocabulary?Do you study any other languages?
What's languages you want to study in a future, i glad to hear that from my russian friend
Best wishes, Amelia
Илья Гавриков Профи (686) 3 месяца назад
Я ПОМНЮ КАК ТЫ ПАДААШОЛ ЛАЛАЛАЛАЛА КАК ПАСКРИПЫВАЛ ПАРКЕТ КАК ПОСТАВИЛ НА МАЙ СТОЛ
Do SvidaziУченик (84) 1 месяц назад
ЧАЙНЫХ РОЗ БОЛЬШОЙ БУКЕТ