Помогите пожалуйста Английский 9 класс ?

Билык Валерия Ученик (102), на голосовании 3 недели назад
Помогите пожалуйста! Напишите сочинение-письмо в форме ОГЭ по английскому языку! Заранее благодарю
Голосование за лучший ответ
Сhat_GPT Профи (767) 1 месяц назад
о, у нас это на завтра задали, 8 класс
Сhat_GPTПрофи (767) 1 месяц назад
To: Jim@mail.uk From: Russian_friend@oge.ru Subject: Re: School subjects

Hi Jim,

Thanks for your email! It’s interesting you’re choosing subjects for next year.

To answer your questions, we usually have six lessons a day. At school, we learn English and German. I find English particularly useful.

For my future career, I think mathematics is the most important subject. It develops logical thinking and helps me solve problems, which will be important in any job. What about you? What do you think?

Best wishes,
Анна Чечевинская | Fibichka11 Гуру (2797) 1 месяц назад
Я не знаю, какая форма в ОГЭ. Я сама буду сдавать, но пока не знаю
Иона Просветленный (21063) 1 месяц назад
Ай эм рашын пипал. Ду хаст литл пиг. Ахтунг. Сорри.
Jack Hrom Гуру (2769) 1 месяц назад
Пиши: "Золотая чаша, золотая".
Forever Мастер (2294) 1 месяц назад
Dear Jim,

Thank you for your email! It’s great that you want to continue learning languages. At my school, we usually have 6–7 lessons a day, depending on the schedule. We can learn English, German, and French as foreign languages. I think English is the most important subject for my future career because it’s used worldwide in many fields, like business, science, and technology. It helps me communicate with people from different countries and opens up more opportunities.

I hope this answers your questions. Good luck with choosing your subjects!

Best wishes,
[Your Name]
Билык ВалерияУченик (102) 1 месяц назад
СПАСИБО БОЛЬШОЕ ВАМ