Письмо Английский язык 7 класс
Вы получили электронное письмо от Вашего друга по переписке Тома из Великобритании.
Ниже приведён отрывок из этого письма.
From: Tom@friend.uk
To: Russian friend@mail.ru
Subject: Summer holidays
.. an happy because my summer holidays will start soon. What about you?
When do your summer holidays usually start? Do you often travel in summer? What did you do last summer?
Напишите ему ответное письмо объёмом 80-90 слов, ответьте на три его вопроса. Оформите свой ответ в соответствии с правилами оформления письма. Не пишите адрес и дату.
Не забудьте поблагодарить друга за полученное письмо.
From: Russian_friend@mail.ru
To: Tom@friend.uk
Subject: Re: Summer holidays
Dear Tom,
Thank you for your letter! I’m glad your summer holidays are starting soon. Mine usually begin in June and last until August. I love traveling in summer, especially to the countryside or the Black Sea coast. Last year, I visited Crimea with my family — we swam in the sea and explored beautiful mountains.
What are your plans for this summer? Will you visit any new places?
Best wishes,
[Your Name]
Word count: 85
**Subject:** Re: Summer holidays
Dear Tom,
Thank you for your letter! I’m glad to hear your summer holidays are starting soon. Mine usually begin in June and last until August. I love summer because it’s the perfect time to travel! Last year, I visited the Crimea with my family—we swam in the sea and explored beautiful mountains. This summer, I’m planning a trip to a lake nearby.
What are your plans for the holidays? Will you travel somewhere exciting?
Best wishes,
[Your Name]