Помогите пожалуйста по английскому языку из данных предложений составить предложения PAssive

Екатерина Витальевна Мастер (2487), закрыт 14 лет назад
Дополнен 14 лет назад
dangerous driving causes many accidents!

They cancelled all flights because of fog!

The garage is servicing my car!

i'm sure we can solve this problem!

by the time i errived, someone had already opened all my letters!
Лучший ответ
пчёлка Мудрец (12287) 14 лет назад
Many accidents are caused by dangerous driving.

All flights were cancelled because of fog!

My car is being servising by the garage.

I'm sure this problem can be solved!

By the time i arrived, all my letters had already been opened !
sq_deepГуру (4728) 14 лет назад
Этот ответ мне нравится больше всех (из тех трёх, что на этот момент я вижу), только в третьем предложении дважды "ing" -- перебор. Поскольку continuous уже взяла на себя конструкция "is being", более правильно будет My car is being serviced by the garage.
Остальные ответы
SAKURA)))) Знаток (312) 14 лет назад
my car was servicing by garage.
i'm sure this problem can solve by us
by te time i arrived all my letters had already opened by someone
Рифатыч Мастер (1990) 14 лет назад
Many accidents are caused by dangerous driving. All flights were cancelled by them because of fog.
My car is being serviced by the garage. I am sure this problem can be solved by us.
By the time I arrived~ all my letters had already been opened by someone.