Who is Nietzhe?

Love Мастер (1278), закрыт 17 лет назад
Лучший ответ
Никита Несин Гуру (4530) 17 лет назад
Nietzsche was a german philosopher, his best known works include Beyond Good and Evil, Twilight of the Idols, the Will to Power, and the Birth of Tragedy; he wrote about how old style morality was outdated and wouldn't work and a new updated morality is needed. He is known for talking about ubermensch (super men), someone who creates (writes) their own ethical code
Остальные ответы
Смокингов нет Просветленный (24372) 17 лет назад
Правилнее спросить Wer ist Nitzsche. Известный немецкий филосов, основоположник популярного в 20 веке фил. течения Ницшеанства.
Ксения Илюшина Мастер (1471) 17 лет назад
спорная фигура в философии 20 века. сумасшедший. друг Вагнера.
Масяня Профи (576) 17 лет назад
Сверхчеловек, знамо дело...