Сборная Домашка

Сделатьте домашку пожалуйста.

Раскройте скобки, употребляя глаголы в Present Continuous.
(NOW) 1. Timothy (to Feed) his dog. 2. Mr Jones (to clean) his yard. 3. Nancy (to paint) her kitchen. 4. Our neighbours (to wash) their car. 5. I (to wash) my hair. 6. Who (to fix) your sink? 7. What she (to do) now? -She (to dance). 8 The children (to brush) their teeth. 9. What he (do) at the moment?- He (to fix) his bicycle. 10. They (to have) a big dinner together. 11. The boys (to run) about in the garden. 12. I (to do) my homework. 13.John and his friends (to go) to the library. 14. Ann (to sit) at her desk. She (to study) geography. 15. A young man (to stand) at the window. He (to smoke) a cigarette. 16. The old man (to walk) about the room. 17 The dog (to lie) on the floor. 18. You (to have) a break? 19. What language you (to study)? 20. Who (to lie) on the sofa? 21. What they (to talk) about? 22. It still (to rain). 23. I (to open) an umbrella. 24. John (to play) computer games. 25. My friend (to collect) material for a book that he (to write) now.

Расскройте скобки, употребляя в Present Continuous.
(Now) It (not to rain) any more, it (to clear) up and the sun (to shine). The jazz band (to play) in the park. A lot of people (to listen) to the music and they really (to have) agood time. But they (not to dance) yet. There is a cooffe shop there. Only seven people (to sit) shere, and only five people (to wait) in the queue. Some people (to have) sandwiches and (to drink) coffee, tea or fruit juices. Boys and girls over there (to laugh) and (to make) a lot of noise. They (to play) games and Tom (to take) pictures. So what (to go) on?

Перевидите на английский язык, употребляя глаголы в Present Continuous.
(Сейчас) 1. Я читаю. 2. Он не пишет. 3. Мы не работем. 4. Вы читаете.? 5. Он спит? 6. Коля и Миша играют в футбол. 7. Катя играет на рояле. 8.Она не поет. 9. Моя сестра спит. 10. Папа пьет чай? 11. Твои родители пьют чай? 12. Я не сплю. 13. Она сидит за столом. 14. Мы делаем упражнение. 15. Мы не купаемся. 16. Они играют во дворе? 18. Коля помогает маме. 19. Ты помогаешь папе? 20. Моя сестра читает интересную книгу. 21. Они идут в школу. 22. Вы идете в школу? 23. Он работает. 24. Твоя бабушка идет в магазин? 25. Он покупает конфеты. 26. Что делает твоя сестра? 27. Где играют дети? 28. Почему ты смеешься? 29. Куда они идут?? 30. Что несут э
ти мальчики? 31. Я сижу в парке на скамейке и кормлю птиц. 32. Мама сидит на диване в гостинной и смотрит телевизор. 33. Это фотография моих друзей. Том играет на гитаре, а Джейн поет. 34. А здесь они танцуют на вечеринке в мой день рождения.

Отправил в зашифрованном виде просто ssd не тянет

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ПБМЦГД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

мне английского в школе хватает=)

Охренеть. Надо платные услуги открывать

ага вот кому -то, больше делать нечего делать за тебя домашку ещё и в таком объеме, мальчик сам учись, кто же за тебя в институте учиться та будет?

Жирно не будет?)