Перевести фразы с латинского. А то я уже в отчаянии. Помогите!!!!

Светлана Ученик (145), закрыт 14 лет назад
Vita rustica parsimoniae, diligentiae, justitiae magistra est.
Causa mea de mandato et debito pecuniario injudicio est.
Terra et luna sunt stellae.
Censores populi mores regunt.
Ouod attinet ad jus civile, servi pro nullis habentur, quod ad jus naturale attinet omnes homines aequales sunt.
Impunitas semper ad deteriora invitat.
Obligatio consensu contrahitur.
Legis virtus haec est: imperare, vetare, promittere.
Duas uxores eodem tempore habere non licet.
Femina in familia viri sui locum filiae obtinet.
Cum principia negante non est disputandum.
Libripens dici: " Hunc ego hominem jure Quiritium meum esse ajo".

Лучший ответ
parviscius Мудрец (12629) 14 лет назад
Я тожу в отчаянии от обилия таких то ли вопросов то ли просьб (не знаю, как правильно то назвать) , но однопредложение всё же переведу. Мне кажется, что такое сложное предложение Вы с первой попытки вряд ли сможете перевести:
Terra et luna sunt stellae Земля и луна являются планетами
Итак, начало положено. Надеюсь, что дальше, Светлана, Вы справитесь самостоятельно.
Источник: мои скудные познания
Остальные ответы
Пьяный Орангутанг Мастер (2175) 14 лет назад
набери в опере переводчик... .
я так сыну переводы ищу
Кеель Просветленный (40998) 14 лет назад
Я по латыни знаю только jusprimae noctis -- право первой ночи :)
Светульк@ Знаток (264) 14 лет назад
Femina in familia viri sui locum filiae obtinet. - Женщина в семье своего мужа занимает место дочери