Как с этим бороться?A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer
A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
If this is the first time you’ve seen this stop error screen, restart your computer. If this screen appears again, follow these steps:
Check to make sure any new hardware or software is properly installed. If this is a new installation ask your hardware of software manufacturer for any Windows update you might need.
If problem continue. Disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory optical such mode to remove or disable components, restart your computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then select safe Mode.
Technical information:
*** STOP: 0x0000000A (0x00000016, 0x0000001C, 0x00000000, 0x804E1D5A)
синий экран с этим вот(
TOP 0x0000000A. Этот STOP может быть вызван как Программным Обеспечением, так и проблемой с оборудованием. Для выявления причин вы должны разобрать этот STOP, используя дебагер. Тем не менее, некоторые выводы можно сделать, рассмотрев параметры STOP сообщения и сообщения сопутствующего этот STOP.http://www.oszone.net/display.php?id=69
синий экран? сноси винду
Была такая же проблема, всё фиксится за минуту с помощью этого:

Перезагрузить компьютер.
У тебя конфликт оборудования или программ, выткни всё лишнее и удали последний софт, попробуй удалить через безопасный режим (F8), переустанови NVIDia drivers если таковые имеются.