Школьное сочинение по английскому Помогите, пожалуйста с грамматикой

Александра Мастер (1733), закрыт 13 лет назад
Дополнен 13 лет назад
Dear Tanya,
Thank you for your email. It was nice to hear from you.
Unlike you, I haven`t finished the school year yet. I think the end of academic year is always hard. I’m so tired and I wish I had a holiday. But I have good news too. I have made a new friend. Her name is Sasha as my name. She is nice. Also I drew good picture. I attached it`s photo to this email.
At the summer holiday I am going to the village. Let`s visit me. It will be funny. Congratulate on your win in school competition. I sent you a little parcel. I hope you like it.
Please write again soon.
Your friend,
Sasha.
Дополнен 13 лет назад
Dear Tanya,
Thank you for your email. It was nice to hear from you.
Unlike you, I haven`t finished the school year yet. I think the end of academic year is always hard. I’m so tired and I wish I had a holiday. But I have good news too. I have made a new friend. Her name is Sasha as my name. She is nice. Also I drew good picture. I attached it`s photo to this email.
At the summer holiday I am going to the village. Let`s visit me. It will be funny. Congratulate on your win in school competition. I sent you a little parcel. I hope you like it.
Please write again soon.
Your friend,
Sasha.
Лучший ответ
Елена Хлопенко Гений (86654) 13 лет назад
Во-первых, Миса Миса, отлично справились!
Я бы поправила следующее:
But I have A good news
Her name is Sasha LIKE mine.
I' VE also drAWN a good picture and attached it`s photo to this email.
I'd like to congratulate YOU on your winNING in school competition.
I'VE sent you a little parcel.

Любовь ПоповаПросветленный (23474) 13 лет назад
Let's visit me - тоже неверно Let's (let us) ...употребляют, когда предлагают что-то сделать вместе, а так получается, что "давай навестим меня..." лучше уж просто Please visit me или "Come to my place!"
Eсли имеются ввиду каникулы, то, наверное, правильнее holidays и, наверное, правильнее с предлогом on - on summer holidays ( или in summer holidays):)))
Елена ХлопенкоГений (86654) 13 лет назад
Согласна на все 100%, по всем пунктам! Меня просто отвлекли и я поторопилась нажать"Ответить" Хотела написать и за предлог перед holidays, и за Let's visit me Я бы написала: I'll be very happy if you visit me.
Thank you!