помогите ответить на вопросы1Are you fat?2do you like sweets?3can you sing?4Have youa pet5is if funny?

huron Знаток (408), закрыт 13 лет назад
Лучший ответ
Александр Гуру (4651) 13 лет назад
1. I am not fat. 2. Yes, I like sweets. 3. Yes, I can sing. 4. No, i have not a pets. 5.No, it's not funny
Остальные ответы
Stalker Профи (597) 13 лет назад
1. No, I don't fat. 2. Yes, I like sweets. 3. Yes, I can sing. 4. Yes, I have a pet. 5. Yes, he/she is funny.
Источник: Daniel Dogaru
РОЗА ГАСПАРЯН Знаток (358) 13 лет назад
2. Yes I like sweet -----да мне нравится сладкое
No I like sweet -----нет мне не нравится сладкое
Ravenheart Просветленный (21467) 13 лет назад
1 No, I'm not (and YOU?=)
2 No, I don't
3 Yes, I can
4 No, I haven't
- - -
Angelina Angelina Ученик (48) 13 лет назад
1)Are you fat? - No, I am not fat (нет, я не толстый) Yes, I am fat (да, я толстый)
2)do you like sweets? - Yes, i do. (да) Yes, i like sweets (да, я люблю сладости) . No, I don't (нет. ) No, I don't like sweets (нет, я не люблю сладкое)
3can you sing?- Yes I can.(Да) No, I can't . (Нет) Yes i can sing.(Да, я умею петь) No,I can't sing. (Нет, я не умею петь)
4Have youa pet - Yes i have. (Да, есть) No, I haven't. (Нет)
5 is it funny? - Yes, it is (funny) . -Да, (это смешно) . No, it isn't (funny) - нет ( это не смешно)