Киномания

Чья песня "la isla bonita"? Мадонны или Ализе?

Когда это песню пела Мадонна, Ализе еще не родилась.

Источник: Память

100%мадонны

Эта песня принадлежит Мадонне

P.S. Из википедии:
"La Isla Bonita" is a song by American singer-songwriter Madonna. It was released as the fifth and final single from her third studio album, True Blue, on February 25, 1987....
... Originally written as a lament, the song was first offered to Michael Jackson before Madonna accepted it and re-wrote the lyrics with Patrick Leonard...
...French pop singer Alizee has performed "La Isla Bonita" during her first promotional tours in Europe in 2003...

Мадонна тоже ного чего перепела. . так что возможно ни первой ни второй

Мадонна!!!