Do you play tennis?Сan you ski and skate?Do you ride a bike?помогите ответить!

Марина Макарова Профи (633), закрыт 12 лет назад
Лучший ответ
postie Мудрец (16671) 12 лет назад
Yes, I do, I play tennis. - No, I don't. I don't play tennis.
Yes, I can. I can ski and skate. - No, I can't. I can't ski or skate.
Yes, I do. I ride a bike. - No, I don't. I don't ride a bike.
Выбирайте - утвердительные или отрицательные ответы.
Остальные ответы
Рустем Абильдинов Профи (501) 12 лет назад
yes i play tennis.yes i can sky and skate. yes i ride a bike .