Как перевести с русю на анг. Этот университет дал миру многих великих ученых,

Iam learning English Can you help me, please Ученик (69), закрыт 12 лет назад

во всех областях науки, многие из которых, впоследтвии встали лауретами Ноболевской премии
Спасибо за ответы
Лучший ответ
Жека Мастер (1449) 12 лет назад
This university given the world many great scientists in all fields of science, many of whom became laureth Nobolevskoy Award

Зачем вопросы дублировать?
Остальные ответы
Павел Чернов Мастер (1010) 12 лет назад
This university has given the world many great scientists in all fields of science, many of whom became a Nobolevskoy Award

По-моему так
Источник: http://translate.google.ru/
Александр Горда Гуру (2779) 12 лет назад
This university has given the world of many great scientists, in all areas of a science, many of which, subsequently have risen Nobel prize winners.