5)Употребите глагол в страдательной залоге. 1My question(to answer) yesterday.

Илья Храмченко Мастер (1051), на голосовании 12 лет назад
Дополнен 12 лет назад
2Hockey(to play) in winter
3His new book (to finish) next year.
4 St.Petersburg (to found) in 1703.
5 I (to give) a very interesting book at the library last Friday.
Голосование за лучший ответ
VAL Мудрец (14299) 12 лет назад
2Hockey is played in winter
3His new book will be finished next year.
4 St.Petersburg was founded in 1703.
5 I was given a very interesting book at the library last Friday

Фома глагола в пассивном залоге: BE + третья форма неправильного глагола (правильный глагол + окончание -ed)