Помогите с объяснением и переводом терминов

Мальвина 14/88 Ученик (127), на голосовании 12 лет назад
Помогите перевести слова и написать их значение на английском, то есть на русском кто это, а на английском что он делает
solicitor
lawyer
barrister
Как я поняла это всё адвокат, но только у них разные функции и полномочия...
Голосование за лучший ответ
shkoda Мыслитель (9696) 12 лет назад
solicitor -адвокат An attorney who advises clients on legal matters, represents clients in certain lower courts, and prepares cases for barristers to present in the higher courts.
lawyer- юрист One whose profession is to give legal advice and assistance to clients and represent them in court or in other legal matters.
barrister-адвокат в высшем суде. A lawyer admitted to plead at the bar in the superior courts.